​Томислав Тошков

​Томислав Тошков

Начало

Томислав Тошков е завършил с отличие специалност „Право“ в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2014-2019 г.) и е юрист от 2020 г. През 2021 г. полага успешно и изпита за прием в адвокатурата пред Висшия адвокатски съвет (по чл. 4, ал. 1, т. 4 от Закона за адвокатурата).

Преминал е редица обучения и специализации по защита на човешките права и бежанско право, вкл. по програмата за младежка мобилност „Еразъм+“ на Европейската комисия в Милано (Италия), Виена (Австрия) и Бристъл (Великобритания).

От 2016 г. работи в Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев“ при Висшия адвокатски съвет, като през 2022 г. е избран от Управителния съвет за главен секретар на Центъра. Основната му дейност в това качество е свързана с организацията и провеждането на обучения, насочени към поддържането и повишаването на професионалната квалификация на българските адвокати, съгласно чл. 27 и сл. от Закона за адвокатурата. По тази линия работи и взаимодейства активно както с висшите органи на адвокатурата, така и с адвокатските колегии в страната, а също и с други държавни институции, съдилища и неправителствени организации.

През 2021 г. е избран за представител (Info Point) на Европейската програма за обучение на юристи по права на човека (програма HELP) на Съвета на Европа за българската адвокатура, а от м. юли 2021 г. – и за член на Консултативния съвет на Програмата със съвещателен глас. До момента са проведени повече от 12 адаптирани курса на български език, в които са се включили над 300 български адвокати.

Сертифициран обучител е към програма HELP, като провежда обучения за българските адвокати по теми, свързани със защитата правата на човека. Външен експерт е към Съвета на Европа.

От 2022 г. е определен от Висшия адвокатски съвет за представител и член на Консултативния съвет на Европейската фондация на адвокатите (European Lawyers Foundation – ELF), чиято основна мисия е да насърчава достъпа до правосъдие чрез предоставяне на качествени обучения за адвокати, както и чрез подпомагане на дейностите, свързани с упражняването на адвокатската професия, върховенството на правото и съществените развития в правните системи, защитата правата на човека и международно правосъдие.

В юридическата си практика е консултирал физически и юридически лица, както и органи и представители на местната власт.

Преминал е курс за придобиване на правоспособност като медиатор в Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев“ през 2017 г. Официално е вписан в Единния регистър на медиаторите към Министерство на правосъдието на Република България през м. октомври 2022 г. Лектор е по медиация (обща и търговска) от 2022 г. към Българската асоциация за медиация (БАМ), а от м. юни 2023 г. е вписан в Регистъра на медиаторите към Центъра за спогодби и медиация към Софийския районен съд и Софийския градски съд.

От м. септември 2023 г. е вписан в листата на медиаторите към Арбитражната колегия на АС при Българската стопанска камара.

Зачислен е за докторант по право на ИКТ, по професионално направление 4.6. "Информатика и компютърни науки" в УниБИТ с научен ръководител: проф. д-р Георги Димитров, с тема на дисертационния труд: "Електронна медиация". Хоноруван преподавател е по Електронна идентификация (технологии и право) на студенти в 4. курс в УниБИТ.